letadlo
P?idejte si nás na Facebooku

Šest nejčastějších chyb při fotografování z letadla

Zajímá vás jak nejlépe vyfotit hezký záběr z letadla? Přinášíme seznam 6 nejčastějších chyb, které můžeme denně pozorovat u našich pasažérů vyhlídkových letů. Pokud se jim vyhnete určitě budete s výslednými fotografiemi spokojenější. Článek je primárně určen pro uživatele kompaktů, ale některé body se hodí i pro majitele zrcadlovek.


1. Používání blesků – zní to naprosto samozřejmě, ale velká část lidí má foťák nastavený na automatický režim, který jim bleská automaticky. Odražený blesk od skla kabiny vypadá asi jako když letíte nad aktivně pálící protiletadlovou baterií. Což asi není výsledek, který si chcete přivézt z letu nad poklidnou krajinou středních Čech.

2. Focení proti slunci – za určitých okolností může přinést zajímavý výsledek, ale pokud chcete fotit objekty na zemi, tak doporučujeme vždy po slunci.


Focení proti slunci

3. S objektivem nalepeným na sklo kabiny – nejen, že se kabina třese, takže vaše záběry budou rozmazané, ale můžete ji poškrábat.

4. Používání velkého zoomu-přiblížení - moderní fotoaparáty umí velké přiblížení, ale výsledek nestojí za moc. Nejen, že na zoom musíte mít rychlý čas úzávěrky, aby fotografie nebyla rozmazaná, což ne vždy jde zařídit. Ale především nejhezčí fotografie z letadla jsou většinou širokoúhlé, kde vidíte celkový pohled na krajinu.

5. Nevhodně nastavený režim focení – před letem je uričtě dobré zkontrolovat režim focení. Pro focení z letadla je potřeba především rychlejší čas uzávěrky. Letadlo se přeci jen pohybuje, takže ostrost je to nejdůležitější. Některé fotoaparáty mají přímo takový režim u jiných si to můžete nastavit preferencí času (mód S) nebo clony (mód P). Případně nic nezkazíte zcela automatickým režimem, u kterého ale zakážete blesk (viz bod 1.).

6. S vybitou baterkou - asi byste nevěřili kolik lidí za letu najednou prohlásí: “Mámo, ty jsi zapomněla dobít baterky ve foťáku”. Chlap by přece nikdy nepřiznal, že na něco zapomněl on :)

A teď pár rad nakonec pro profíky. Počasí se sice poručit nedá, ale nejlepší není úplně modrá obloha. Mraky mohou dodat dramatičnosti a příjemně světlo rozptýlí. Denní doba hraje důležitou roli, ideální je ráno nebo večer, kdy je světlo měkčí. Polarizační filtr bohužel na odlesky kabiny příliš nepomůže, plexisklo letounu většinou stejně vytváří nafialovělé prasátka. Pro zájemce profesionální fotografy nabízíme let bez dveří, takže mohou fotit bez plexiskla. Vyžaduje to ovšem trochu více odvahy a není to už klasický vyhlídkový let.

Více informací o vyhlídkových letech

About The Author